Autor Subiect: De ce sunt șterse topicurile?  (Citit de 294 ori)

jordyy

• Trade Count: (+185)
  • Hero Member
  • Pe forum din iul 2010
  • Mesaje postate: 661
De ce sunt șterse topicurile?
« : 11 Mai 2018, 12:15:55 pm »
Am cautat prin regulamente și n-am reusit sa gasesc ceva despre stergerea topicurilor sau despre inchiderea lor. Observ că mi-a fost sters topicul la e84 e88 e92 wc98 etc. Care este motivul pentru care au fost sterse? De ce sunt topicurile inchise dacă nu se cere lucrul asta?
« Ultima Modificare: 12 Mai 2018, 10:18:55 pm de jordyy »

star81

• Administrator
  • Trade Count: (+1292)
  • Hero Member
  • Pe forum din apr 2012
  • Mesaje postate: 13637
    • Adresa de email
Re: De ce sunt șterse topicurile?
« Răspuns #1 : 11 Mai 2018, 02:17:47 pm »
care topicuri ?

rolee

• Trade Count: (+1904)
  • Hero Member
  • Pe forum din iun 2012
  • Mesaje postate: 10526
    • Albume Panini de vanzare
« Răspuns #2 : 11 Mai 2018, 02:33:22 pm »
Am căutat prin regulamente și n-am reușit să găsesc ceva despre ștergerea topicurilor sau despre �nchiderea lor. Observ că mi-a fost șters topicul la e84 e88 e92 wc98 etc. Care este motivul pentru care au fost șterse? De ce sunt topicurile �nchise dacă nu se cere lucrul asta?
A folosit diacritice pe care nu le recunoaste forumul, daca dai click pe "citat" apare.
Peste 100 de albume, extrastickere si update stickere rare, mii de cartonase de la fiecare editie aparuta dupa 2006: http://www.panini-romania.com/index.php/topic,23108.0.html

jordyy

• Hero Member
  • Pe forum din iul 2010
« Răspuns #3 : 11 Mai 2018, 02:36:06 pm »
Corect. Asta zic si eu: Care topicuri? Nu mai sunt pentru ca au fost sterse.
Am gasit regula care spune ca dupa 4 ani in care nu sunt actualizate acestea sunt sterse. Dupa parerea mea e o regula proasta. Propunearea mea este de marire a termenului de la 4 ani la 10 ani conditionata de nelogarea userului respectiv in ultimii 10 ani.

star81

• Administrator
  • Hero Member
  • Pe forum din apr 2012
    • Adresa de email
« Răspuns #4 : 11 Mai 2018, 11:56:21 pm »
Este o decizie normala.

Atata timp cat un topic nu a avut nici un fel de modificare timp de 4 ani, nu are cum sa mai fie de actualitate. Nu putem incarca inutil baza de date a forumului cu astfel de topicuri.

Forumul s-a dezvoltat foarte mult in ultimii ani si cerintele tehnice pentru intretinerea lui au crescut. De aceea foarte multe topicuri mai vechi de 2013 au disparut si vor disparea daca nu au nici un fel de modificare.

Iti reamintesc ca sunt foarte multe site-uri unde, daca nu intri timp de 6 luni deloc, ti se blocheaza contul. Asa ca ce vorbim de 10 ani ???? Cine revine peste 10 ani mai degraba isi rescrie listele decat sa se adapteze unui site care a suferit evident o gramada de modificari pe parcursul acestor 10 ani.

Ati fost anuntati si prin mesaje globale ca s-au modificat regulamentele si a existat o perioada de minim o luna pentru toti userii ca sa adapteze acestor modificari.

« Ultima Modificare: 12 Mai 2018, 01:30:43 pm de star81 »

jordyy

• Hero Member
  • Pe forum din iul 2010
« Răspuns #5 : 12 Mai 2018, 07:16:13 pm »
Oamenii se inscriu pe acest forum datorita oportunitatii de a face schimb, care se datoreaza si acestor liste cu dubluri, care din pacate dispar in timp. Ce sens are sa aduc modificari unui topic al unei editii unde nu mai am decat dubluri sau sa aduc sus acest topic aflat �ntr-o listă de doar 2 pagini. Evident interesul este a celui care vrea sa-si completeze colectia si care te va cauta chiar daca tu nu ai mai intrat de un an pe forum. Asta e si sensul acelui mesaj trimis pe adresa de mail care te avertizeaza că ai un mesaj pe forum.
Poate am exagerat cu 10 ani insa conditia de logare a userului pentru o perioada de 4 ani mi se pare justa.
« Ultima Modificare: 13 Mai 2018, 11:12:57 am de star81 »

star81

• Administrator
  • Hero Member
  • Pe forum din apr 2012
    • Adresa de email
« Răspuns #6 : 13 Mai 2018, 11:20:07 pm »
Cred ca am raspuns mai sus la majoritatea intrebarilor tale.

Daca intr-un topic nu s-a facut absolut nici o modificare timp de 5 ani ( pentru ca topicurile care au fost sterse sunt maxim in 2013) , atunci acel topic nu poate fi de mare folos pe acest forum pentru useri.

Cei care vor sa isi pastreze topicurile active trebuie sa faca up macar o data la 6 luni.

Daca cineva revine, din diverse motive, pe forum dupa 6-7 ani, isi reface listele cu dubluri si lipsuri. Nu tinem acum baza de date incarcata cu sute, mii de topicuri care nu mai sunt de actualitate doar pentru ca cineva ar putea reveni dupa atatia ani.