Autor Subiect: Panini World Cup Rusia 2018  (Citit de 8969 ori)

vsorinel

• Trade Count: (+208)
  • Hero Member
  • Pe forum din iun 2014
  • Mesaje postate: 928
Re: Panini World Cup Rusia 2018
« Răspuns #180 : 13 Apr 2018, 04:24:57 pm »
Salutare tuturor!

Am vazut acest topic si am zis "hai sa spun si eu cateva vorbe...".

Dragi colegi, nu stiu ce as mai putea sa adaug fara sa repet ce s-a spus anterior, decat ca sunt PROFUND DEZAMAGIT de noua colectie Russia 2018... Cred ca este cea mai proasta emanatie a celor de la Panini dedicata unei competitii majore si asta va spun din perspectiva unuia care colectioneaza stickere din '86 de cand eram putsti - am inceput cu cele sarbesti Decje Novine...

Oare de ce, celei mai importante competitii fotbalistice a planetei i se didica niste materiale de calitate execrabila atat calitativ cat si conceptual, in vreme ce colectiile FIFA 365 sunt cu cateva clase mai sus?

Dupa parerea mea FIFA 365 sunt cele mai reusite colectii ale Panini din ultimii ani, cu albume si stickere exceptionale in ciuda faptului ca sunt doar o gaselnita de a face bani care sa compenseze pierderea licentei pentru UEFA Champions League.

"Inovatia" din acest an in materie de comercializare a albumului este, dupa cum stiti, "mirabolantul" pachet initial cu al sau album moca bun de folosit la toaleta. Nici o alta alternativa, decat ebay-ul, si ca atare mi-am comandat un hardcover din Belgia. Sper sa nu iau teapa cu el, dar asta e, cine nu risca nu castiga.

Am achizitionat si 3 cutii de 50 plicuri - varianta pt. Romania/Ungaria/Turcia.... Papua-Noua Guinee  :P (cu reducere si plata in rate, prin bunavointa unui bun amic)  ;) si dupa operatiunea desfacerii celor 150 de plicuri imi venea sa-l sun pe cel care mi le-a adus si sa i le dau inapoi, dar nu se mai putea  :P

Fratilor, nu ma leg de calitatea stickerelor, desi ar trebui... Nu am apucat sa-mi fac listele de lipsuri si dubluri dar din ce am vazut estimez ca din 750 de stickere in jur de vreo 400 sunt dubluri/tripluri/cvadrupluri etc. Pe Tino Werner de la Germania cred ca-l am de vreo 10 ori....

Iata cateva statistici raportate la cantitatea totala de 750 stickere:

Introductive: total 3 buc. - 2 dubluri din acelasi nr. (deci 1 bun din 7)
Stadioane: total 5 buc. - 2 dubluri din acelasi nr. (deci 3 bune din 12)
Legende: total 5 buc. - 2 dubluri diferite (deci 3 bune din 10)
Steme: total 17 buc. - 10 dubluri si tripluri (deci 7 bune din 32)

La jucatori e jale... unii sunt si de 5 ori iar altii deloc...

Cred ca nu mai e nevoie de alte comentarii...

Un lucru este cert (cel putin pentru noi romanii): Panini s-a pus pe extorcat scumpind totul si oferind cele mai proaste produse dedicate unei Cupe Mondiale si in acelasi timp incurajeaza bisnita pe ebay si alte site-uri mai mult ca niciodata... In plus, au lansat cele 2 variante de albume ceea ce face ca alternativa schimbului cu colectionari din occident sa fie extrem de anevoiasa daca nu chiar imposibila (depinde de cat de migalos si binevoitor esti si este potentialul partener).

Imi cer scuze, nu am vrut sa dezcurajez pe nimeni si nici sa va stric pofta de a colectiona, dar cine zicea ca e nevoie de vreo 1.000 roni ca sa faci colectia ACUM din plicuri si cu un album ca lumea nu cred ca e departe de adevar.

Multa bafta tuturor care s-au "aruncat in lupta" sau intentioneaza s-o faca! Pentru cine e cumpatat, sfatul meu este sa asteptati pana se termina competitia si atunci sunt sigur ca va veti putea procura intreaga colectie la 100 euro sau chiar mai putin.

Toate cele bune!
Aproape uitasem cum e sa-i tragi la plic de 10 ori pe Philip Lamm, Vedran Corluka, Karagounis de la CM 2014 sau pe tatarusanu, Ibrahimovic la euro 2016...
A trebuit sa-mi reamintesc acum la 2018 cum e sa tragi iar un jucator de 10 ori...

Sa nu uitam niciodata ca la fiecare editie Panini face o conferinta de presa, in care ne asigura ca din fiecare adeziv a fost tiparit aceeasi cantitate :))
Asta e cea mai mare minciuna a celor de la Panini.
Cu toate ca minciuna e sfruntata rau, sint unii care chiar o cred.
Accesati topic-urile mele de la:
VANZARI ALBUME, STICKERE
Panini World Cup: CM 1998 || CM 2002 || CM 2006 || CM 2010 || CM 2014
Panini Euro Cup: EURO 1992 || EURO 1996 || EURO 2000 || EURO 2004 || EURO 2008 || EURO 2012
Panini UEFA Champions League: UCL 07-08 || UCL 09-10 || UCL 10-11 || UCL 11-12 || UCL 13-14 || UCL 14-15
Panini (alte editii fotbal): Champions of Europe 1955-2005 || World Cup Story || Bayern Munchen 10-11 || Estrellas de la Liga 93-94

paul85

• Trade Count: (+160)
  • Hero Member
  • Pe forum din mai 2010
  • Mesaje postate: 531
« Răspuns #181 : 13 Apr 2018, 04:35:27 pm »
cine are pile la ei sa devina hardcoverul acesta disponibil pentru livrare si in Romania?:)
http://collectibles.paninistore.com/store/col_int_en/bundle003497cofhc100-bundle.html

paul85

• Trade Count: (+160)
  • Hero Member
  • Pe forum din mai 2010
  • Mesaje postate: 531
« Răspuns #182 : 13 Apr 2018, 04:36:37 pm »
cine are pile la ei sa devina hardcoverul acesta disponibil pentru livrare si in Romania?:)
http://collectibles.paninistore.com/store/col_int_en/bundle003497cofhc100-bundle.html

Adica...totusi Papua Noua Guinee...Mongolia...
Poate doar acolo unde au scos versiunea cu 682 de stickere

Raganar

• Trade Count: (+411)
  • Hero Member
  • Pe forum din oct 2011
  • Mesaje postate: 2021
« Răspuns #183 : 13 Apr 2018, 04:57:54 pm »
Salutare tuturor!

Am vazut acest topic si am zis "hai sa spun si eu cateva vorbe...".

Dragi colegi, nu stiu ce as mai putea sa adaug fara sa repet ce s-a spus anterior, decat ca sunt PROFUND DEZAMAGIT de noua colectie Russia 2018... Cred ca este cea mai proasta emanatie a celor de la Panini dedicata unei competitii majore si asta va spun din perspectiva unuia care colectioneaza stickere din '86 de cand eram putsti - am inceput cu cele sarbesti Decje Novine...

Oare de ce, celei mai importante competitii fotbalistice a planetei i se didica niste materiale de calitate execrabila atat calitativ cat si conceptual, in vreme ce colectiile FIFA 365 sunt cu cateva clase mai sus?

Dupa parerea mea FIFA 365 sunt cele mai reusite colectii ale Panini din ultimii ani, cu albume si stickere exceptionale in ciuda faptului ca sunt doar o gaselnita de a face bani care sa compenseze pierderea licentei pentru UEFA Champions League.

"Inovatia" din acest an in materie de comercializare a albumului este, dupa cum stiti, "mirabolantul" pachet initial cu al sau album moca bun de folosit la toaleta. Nici o alta alternativa, decat ebay-ul, si ca atare mi-am comandat un hardcover din Belgia. Sper sa nu iau teapa cu el, dar asta e, cine nu risca nu castiga.

Am achizitionat si 3 cutii de 50 plicuri - varianta pt. Romania/Ungaria/Turcia.... Papua-Noua Guinee  :P (cu reducere si plata in rate, prin bunavointa unui bun amic)  ;) si dupa operatiunea desfacerii celor 150 de plicuri imi venea sa-l sun pe cel care mi le-a adus si sa i le dau inapoi, dar nu se mai putea  :P

Fratilor, nu ma leg de calitatea stickerelor, desi ar trebui... Nu am apucat sa-mi fac listele de lipsuri si dubluri dar din ce am vazut estimez ca din 750 de stickere in jur de vreo 400 sunt dubluri/tripluri/cvadrupluri etc. Pe Tino Werner de la Germania cred ca-l am de vreo 10 ori....

Iata cateva statistici raportate la cantitatea totala de 750 stickere:

Introductive: total 3 buc. - 2 dubluri din acelasi nr. (deci 1 bun din 7)
Stadioane: total 5 buc. - 2 dubluri din acelasi nr. (deci 3 bune din 12)
Legende: total 5 buc. - 2 dubluri diferite (deci 3 bune din 10)
Steme: total 17 buc. - 10 dubluri si tripluri (deci 7 bune din 32)

La jucatori e jale... unii sunt si de 5 ori iar altii deloc...

Cred ca nu mai e nevoie de alte comentarii...

Un lucru este cert (cel putin pentru noi romanii): Panini s-a pus pe extorcat scumpind totul si oferind cele mai proaste produse dedicate unei Cupe Mondiale si in acelasi timp incurajeaza bisnita pe ebay si alte site-uri mai mult ca niciodata... In plus, au lansat cele 2 variante de albume ceea ce face ca alternativa schimbului cu colectionari din occident sa fie extrem de anevoiasa daca nu chiar imposibila (depinde de cat de migalos si binevoitor esti si este potentialul partener).

Imi cer scuze, nu am vrut sa dezcurajez pe nimeni si nici sa va stric pofta de a colectiona, dar cine zicea ca e nevoie de vreo 1.000 roni ca sa faci colectia ACUM din plicuri si cu un album ca lumea nu cred ca e departe de adevar.

Multa bafta tuturor care s-au "aruncat in lupta" sau intentioneaza s-o faca! Pentru cine e cumpatat, sfatul meu este sa asteptati pana se termina competitia si atunci sunt sigur ca va veti putea procura intreaga colectie la 100 euro sau chiar mai putin.

Toate cele bune!
Aproape uitasem cum e sa-i tragi la plic de 10 ori pe Philip Lamm, Vedran Corluka, Karagounis de la CM 2014 sau pe tatarusanu, Ibrahimovic la euro 2016...
A trebuit sa-mi reamintesc acum la 2018 cum e sa tragi iar un jucator de 10 ori...

Sa nu uitam niciodata ca la fiecare editie Panini face o conferinta de presa, in care ne asigura ca din fiecare adeziv a fost tiparit aceeasi cantitate :))
Asta e cea mai mare minciuna a celor de la Panini.
Cu toate ca minciuna e sfruntata rau, sint unii care chiar o cred.
dar uita sa ne spuna cate bucati din fiecare stiker (care nu are jucator) nu a fost introdus in plicuri casa trebuiasca sa cumperi cat mai multe cutii pt a gas un set complet.
!!! 223 albume de fotbal !!! in colectie

Alex86

• Trade Count: (+78)
  • Hero Member
  • Pe forum din apr 2008
  • Mesaje postate: 703
  • forever in a state of trance
« Răspuns #184 : 14 Apr 2018, 07:19:48 pm »

Adica...totusi Papua Noua Guinee...Mongolia...
Poate doar acolo unde au scos versiunea cu 682 de stickere
Am ajuns de rasul curcii daca se poate comanda din Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan si din Romania nu !!!
Eu mi-am luat doar starter pack-ul sa il bag la colectie, cred ca o sa fie primul turneu final pe care o sa il fac dupa 1-2 ani.
Nu mi se pare ca merita atat de mult, mai bine ma concentrez sa imi completez editiile vechi.

Raganar

• Hero Member
  • Pe forum din oct 2011
« Răspuns #185 : 14 Apr 2018, 08:01:45 pm »
cateva impresii despre album:
1 paginile nu arata chiar atat de rau, sunt mai groase decat la albumele aparute in Peru sau Copa America Centenario
2 albumul are 8 pagini care sunt total in plus; puteau renunta si la cele 2 pagini cu posterele oraselor
3 pt Tunisia si Maroc albumul este "Gratis", iar pt Romania este "Free"
4 De ce mai apare pretul daca oricum nu au tiparit varianta de album cu cod de bare?
5 singurul lucru bun la acest album este faptul ca nu a trebuit sa dau bani pe el.

vuvuzzzela

• Trade Count: (+105)
  • Hero Member
  • Pe forum din feb 2015
  • Mesaje postate: 547
    • Adresa de email
« Răspuns #186 : 16 Apr 2018, 09:47:01 pm »
pt cei ce vor colectiona, atentie la acest stiker:

https://cartophilic-info-exch.blogspot.ro/2018/03/panini-fifa-world-cup-russia-2018_21.html

A mai observat cineva vreo gresala la stikere?

Eu ma uitam pe album la stikerele lipite si am constatat ca cei doi portari ai echipei din Peru joaca la acelasi club desi nu este adevarat

uta5644

• Trade Count: (+95)
  • Sr. Member
  • Pe forum din dec 2008
  • Mesaje postate: 449
    • Adresa de email
« Răspuns #187 : 16 Apr 2018, 10:07:02 pm »
chiar e adevarat....conform transfermarkt.de chiar joaca la aceeasi echipa  :)

Rubenito

• Trade Count: (+111)
  • Hero Member
  • Pe forum din feb 2015
  • Mesaje postate: 608
« Răspuns #188 : 26 Apr 2018, 12:07:51 am »
Am cumparat si eu azi albumul dar din pacate cand am cerut stickerele am primit surprinzatorul raspuns ca nu mai au pe stoc de cateva zile, si ca au fost disponibile doar 5 cutii la ei in locatie(magazin Inmedio)

Inca nu stiu daca sa ma apuc acum de colectionat sau sa asteptat pana dupa turneul final

Calitatea albumului este in nota cu care ne-a obisnuit Panini , altceva nu e de zis

Pana ma hotarasc eu daca sa incep sau nu colectia acum va doresc spor la colectionat tuturor

Marius M

• Trade Count: (+8)
  • Newbie
  • Pe forum din iun 2016
  • Mesaje postate: 22
« Răspuns #189 : 26 Apr 2018, 10:37:42 pm »
Salutare la toata lumea,

Am cuparat si eu acum o luna pachetul acela cu 7 RON si nu prea mi-a placut ce am vazut, asa ca am cautat pe internet si am vazut, printre altele, versiunea Gold din Elvetia, care mi s-a parut interesanta. Din pacate se livra doar in anumite tari asa ca mi-am luat lista de prieteni de pe facebook si pana la urma am reusit sa aflu ca un prieten de-al meu cunoaste pe cineva in Elvetia, si... intr-un final (o luna mai tarziu) am intrat in posesia acestui album.

http://collectibles.paninistore.com/store/col_int_en/003497mcouch-it02-world-cup-2018-monocuvette-1-album-100-bb-svizzera.html

Azi l-am desfacut si iata cateva impresii despre ce continea si o comparatie cu ce a aparut la noi.

Continut: Album versiunea Gold Hardcover, 100 plicuri cu sticker, o felicitare de la panini pe care scrie "Multumesc" in nustiu cate limbi :)

Albumul:
Surprinzator pentru mine, grosimea paginilor pare sa fie la fel cu cel de la noi. Contine 682 sticker + 12 extra-legends care se gasesc pe sticlele de cola de 0.5 din Elvetia. Practic singurul lui plus este ca e hardcover si ca pare mai bine inchegat decat capsele de la cel normal. L-am comparat si cu versiunile hardcover din 2014 si 2016 si intradevar celelalte au paginile mai groase.

100 de plicuri cu stickere:
Daca la album e cum e, la stickere se schimba treaba, cele Gold sunt mai "tari" si nu se indoaie dupa ce le scoti din plic ca si cele normale. Sunt de o calitate mai buna ca cele albe normale

Din cele 500 de stickere am nimerit asa:

Prima Pagina: 8/8
Afisele oraselor: 12/12
Emblemele echipelor: 23/32
Legende: 7/10

In total din 500 de stickere -> 2 dubluri + Firminio eronat  (  :) este si pe aceasta versiune se pare :) )
Din ce am mai vazut si eu pe internet si pe forumuri pare destul de bine ce am prins in materie de "speciale". In general se pare ca aceasta versiune are mai multe "speciale"/cutie decat cea normala.

Am mai luat si o cutie de 100 de plicuri de acolo, aparent era ceva reducere la mediamarkt.ch in Elvetia si in loc de 70 CHF cat este acum, era 60 CHF.
Voi reveni cu ce am gasit in ea.

Per total este o colectie mai reusita decat cea normala, pacat ca au facut rabat la calitatea paginilor din album si ca este asa de greu accesibila.

Sper ca nu v-am plictisit cu ce probabil multi dintre cei de pe forum stiau deja sau au vazut si pe youtube ca si mine, dinainte.

O seara placuta,
Marius.

ciprian.tomuta

• Trade Count: (+228)
  • Hero Member
  • Pe forum din mar 2012
  • Mesaje postate: 1400
    • Adresa de email
« Răspuns #190 : 01 Mai 2018, 09:35:06 pm »
salut,

a facut cineva o situatie a cate foi de 9 stickere diferite se pot gasi in starter?
pana acum eu am gasit 16, voi scrie mai jos jucatorul din dreapta-sus:

bruyne
carvajal
fajr
gimenez
guzman
isco
kimmich
lacazette
magnusson
mcgowan
miranchuk
oviedo
smolnikov
traustason
vestergaard
zielinski

daca a gasit cineva variante diferite, va rog sa imi spuneti.

buzibumi

• Trade Count: (+72)
  • Hero Member
  • Pe forum din mar 2010
  • Mesaje postate: 681
    • Adresa de email
« Răspuns #191 : 01 Mai 2018, 10:39:43 pm »
Cica ar fi 19 folii diferite!

Raganar

• Hero Member
  • Pe forum din oct 2011
« Răspuns #192 : 02 Mai 2018, 12:16:47 am »
eu am gasit in plus o foaie cu koscielyn in colt dreapta sus

cumpar colile cu fajr, gimenez, traustason, vestergaard sau oricare altele neenumerate pana acum

AlexUnder Base

• Trade Count: (+74)
  • Full Member
  • Pe forum din oct 2013
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #193 : 02 Mai 2018, 05:07:32 pm »
salut,

a facut cineva o situatie a cate foi de 9 stickere diferite se pot gasi in starter?
pana acum eu am gasit 16, voi scrie mai jos jucatorul din dreapta-sus:

.......

daca a gasit cineva variante diferite, va rog sa imi spuneti.

Ki Sungyueng (primul sticker din randul de sus , urmat de Yahaya Al-Shehri si Aleksey Miranchuk)
« Ultima Modificare: 02 Mai 2018, 05:11:02 pm de AlexUnder Base »

ciprian.tomuta

• Trade Count: (+228)
  • Hero Member
  • Pe forum din mar 2012
  • Mesaje postate: 1400
    • Adresa de email
« Răspuns #194 : 06 Mai 2018, 05:48:29 pm »
ce am gasit eu, Digne

deci in total pana acum 18 diferite:

bruyne