Autor Subiect: Ce reprezinta DISCUTII DIVERSE ???  (Citit de 1079 ori)

uta5644

• Trade Count: (+95)
  • Sr. Member
  • Pe forum din dec 2008
  • Mesaje postate: 449
    • Adresa de email
Re: Ce reprezinta DISCUTII DIVERSE ???
« Răspuns #30 : 29 Ian 2018, 09:57:30 pm »
Ce expresii jignitoare am folosit, de nu ai mai vazut pe forum ??????

Asta-i culmea, cred ca ma cunosc vreo 50 de colectionari din tara si din Bucuresti. Sa scrie unul singur aici care s-a simtit jignit de mine !!!!

Daca m-am certat cu unul care mi-a scris ca va distruge toti colectionarii romani si va vinde cu 1 leu in plus tot ce apare in Romania ( dar de 10 ori pretul la ce apare intr-o tara vecina ), cred ca nu e cazul sa generalizam.

Fac schimburi cu stickere panini inca din 1996, cand nu existau forumuri, doar anunturi in ziare sportive. Nu am avut niciodata incidente cu nimeni, mai mult decat atat, cu multi colectionari fac schimburi pe incredere, daca are nevoie de ceva de la mine ii dau fara probleme, el imi da la colectia urmatoare sau invers.
Cand unul dintre noi face comanda la Panini sau Fantop, ne anuntam reciproc si fiecare spune ce are nevoie, fiecare isi plateste partea la pretul corect, fara adaosuri. Cand gasesc in Ardeal revista " Kepes sport " le aduc si baietilor de aici, la pretul real de 7,10 ron cu 1 sau 2 limited, nimeni nu vinde aici cu 15 lei bucata cum fac altii.
Nu vreau sa dau nume, ptr ca nu vreau sa uit pe nimeni cumva, dar si eu am primit de la altii stickere/carduri aduse personal tocmai din Suedia, Anglia, Germania, Ungaria , etc exact la pretul cu care au fost cumparate de acolo.
Cam asta inseamna solidaritatea si ajutorul reciproc, bazat pe respect si incredere.

star81

• Administrator
  • Trade Count: (+1235)
  • Hero Member
  • Pe forum din apr 2012
  • Mesaje postate: 12885
    • Adresa de email
« Răspuns #31 : 29 Ian 2018, 10:12:22 pm »
Ce expresii jignitoare am folosit, de nu ai mai vazut pe forum ??????

Asta-i culmea, cred ca ma cunosc vreo 50 de colectionari din tara si din Bucuresti. Sa scrie unul singur aici care s-a simtit jignit de mine !!!!

Daca m-am certat cu unul care mi-a scris ca va distruge toti colectionarii romani si va vinde cu 1 leu in plus tot ce apare in Romania ( dar de 10 ori pretul la ce apare intr-o tara vecina ), cred ca nu e cazul sa generalizam.

Fac schimburi cu stickere panini inca din 1996, cand nu existau forumuri, doar anunturi in ziare sportive. Nu am avut niciodata incidente cu nimeni, mai mult decat atat, cu multi colectionari fac schimburi pe incredere, daca are nevoie de ceva de la mine ii dau fara probleme, el imi da la colectia urmatoare sau invers.
Cand unul dintre noi face comanda la Panini sau Fantop, ne anuntam reciproc si fiecare spune ce are nevoie, fiecare isi plateste partea la pretul corect, fara adaosuri. Cand gasesc in Ardeal revista " Kepes sport " le aduc si baietilor de aici, la pretul real de 7,10 ron cu 1 sau 2 limited, nimeni nu vinde aici cu 15 lei bucata cum fac altii.
Nu vreau sa dau nume, ptr ca nu vreau sa uit pe nimeni cumva, dar si eu am primit de la altii stickere/carduri aduse personal tocmai din Suedia, Anglia, Germania, Ungaria , etc exact la pretul cu care au fost cumparate de acolo.
Cam asta inseamna solidaritatea si ajutorul reciproc, bazat pe respect si incredere.

Eu nu am spus ca te-ai certat cu toti colectionarii , ci am spus ca ai folosit cuvinte jignitoare cum nu am mai intalnit pe forum. Daca ai postat acele lucruri doar despre un singur colectionar asta inseamna ca trebuie sa iti fie permis ? Stii foarte bine acele cuvinte si rasiste si  triviale folosite. Chiar daca vrei sa iti sustii o idee, chiar daca esti nemultumit de ceva, in postari publice trebuie sa ai un limbaj adecvat.

Crezi ca esti singurul user de pe acest forum care face schimburi pe incredere ? Care da mai multe stickere la o editie decat primeste ?

Eu , personal, cunosc cel putin 20-25 useri cu care am aceste practici din anul 2012 de cand sunt pe forum. De asemenea ca si tine, de multe ori cand un coleg face o comanda la panini ne grupam mai multi si facem comanda comuna, deci nu spui nimic nou.  Iti pot spune foarte multe cazuri in care un coleg avea nevoie de 1 sticker sa isi completeze colectia si l-am trimis fara nici un fel de pretentie ( evident ca respectivul nu a uitat si la alte editii mi-a intors favorul). 

Dar nu putem obliga toti userii de pe forum sa faca asta, ca asa am hotarat noi in Cismigiu , sau in Rm.Valcea , sau in Iasi , sau in Oradea. Asta ar fi dictatura ! Fiecare e liber sa isi completeze editiile cum gandeste. Nu putem condamna moderatorii ca unii useri prefera sa cumpere ultimele stickere de pe forum , la un pret mai mare decat daca ar astepta dupa o comanda comuna la Panini.

geo13

• Trade Count: (+250)
  • Hero Member
  • Pe forum din oct 2009
  • Mesaje postate: 762
« Răspuns #32 : 31 Ian 2018, 03:04:33 am »
Sigur, chiar tu ( star81) esti un exemplu in sensul acesta.  Scuza-ma ca m-am referit la moderatori intre timp vad ca ai fost promovat, felicitari. ( nu sunt ironic si nici nu vorbesc din carti).

http://www.panini-romania.com/index.php?topic=40951.0    -  5 lei/sticker

http://www.panini-romania.com/index.php?topic=42233.0     - 4 lei/sticker

Asta asa la o cautare sumara.

Sa nu fiu inteles gresit , poti cere si 1000 lei pe un sticker, nu ma intereseaza si nu ma afecteaza in nici un fel , cred doar ca nu e ok cand chiar administratorul acestui forum face asta.

Prin ce am postat in acest topic vreau doar sa imi exprim solidaritatea cu cristi148 ( si nu numai) referitor la subiectul acesta cu 2-3-5 lei pe sticker.  Nu am absolut nimic cu nimeni doar ca sunt absolut scarbit si eu de situatiile de genul asta.

Ce pretentie sa aiba cristi148 de eliminare a celor care cer 2-3-5 lei pe un sticker cand chiar administratorul acestui forum face asta ?

Cum am putea reduce jecmaneala asta sistematica editie de editie cu 2-3-5 lei pe sticker cand chiar administratorul acestui forum face asta ?

Si unii chiar se lasa din cauza asta iar foarte multi se simt inselati si pe buna dreptate.

Daca noi toti vrem sa atragem colectionarii nu putem cere 2-3-5 lei pe un sticker indiferent ce o fi el,( din nou ma refer la colectii recente ) daca vrem ca tot mai multi noi useri  sa devina colectionari nu putem face asta. Dupa prima colectie nu numai ca le trece dar raman chiar cu un gust amar, uneori chiar de revolta.

Sa vedem ce urmeaza , se anunta 0.90 euro plicul de stickere la wc 2018 , daca e asa ( sper sa nu fie) , cu siguranta se va scumpi si la noi …… probabil vom vedea steme  la 5-7-8 lei .

star81

• Administrator
  • Trade Count: (+1235)
  • Hero Member
  • Pe forum din apr 2012
  • Mesaje postate: 12885
    • Adresa de email
« Răspuns #33 : 31 Ian 2018, 08:40:08 am »
A avea niste preturi afisate la unele editii nu inseamna ca si asta e pretul real cu care si dai acele stickere. De exemplu la FIFA 365 am si niste extrastickere.
Aceste preturi nu le-am aplicat niciodata userilor noi , am eu anumite motive pentru care la unele din editii am preturi mai mari la speciale ( iti pot detalia in privat daca insisti , insa sigur motivul nu este ca ma bucur eu la 2-3 lei in plus la cateva stickere).
Toti userii cu care am facut minim un schimb/  o tranzactie ma cunosc si stiu ce fel de om sunt. Cred ca am facut niste schimburi/ tranzactii impreuna pe acest forum. Ti se pare ca in acele schimburi/tranzatii pe care le-ai avut cu mine ai fost vreodata jecmanit ? 

Iti pot da zeci de exemple in care am dat stickere la acele editii si pretul total pe stickerele vandute nu a depasit 1 leu/sticker cu transport cu tot. Iti pot da multe exemple in care am trimis ultimul sau ultimele stickere pe care le avea un user la o editie fara sa primesc nimic.

Daca tu imi gasesti vreun user pe acest forum care s-a lasat de completat albume sau nu mai intra pe forum datorita unei tranzactii cu mine (in care ar fi fost si jecmanit) eu ma las de colectionat.

Inca o data, hai sa nu mai vorbim la general , ca se lasa unii useri ,de care nu a auzit nimeni , de completat, pentru ca este afisat pe forum un anumit pret  la un sticker.

Eu stiu sigur ca atunci cand un user nou vrea sa isi completeze  albumul la o editie curenta si ma abordeaza pentru sfaturi , primele 3 lucruri pe care i le spun sunt urmatoarele : cand faci schimburi/tranzactii pe forum sa faca topic, cand mai ai putine lipsuri (sub 50) poti face o comanda la panini , sa nu trimita plicuri simple cand pun in plic mai mult de 5-6 stickere.

Deci crede-ma eu chiar am contact cu multi useri noi , mai mult decat oricare dintre voi, si nu vei gasi nici unul din acesti useri noi pe care eu sa il fi pacalit cu ceva de genul sa ii vand stickere la nu stiu ce pret ca sa castig eu 2 lei in plus.   

Si tot ca statistica, marea majoritate a userilor noi , la albumele de sezon actual / recente, isi completeaza albumul in proportie de minim 95% din schimburi, nu fac tranzactii. Cel putin asta se observa din schimburile/tranzactiile declarate pe forum.
« Ultima Modificare: 31 Ian 2018, 10:48:54 am de star81 »